"Ελληνικά Φαρμακευτικά βότανα στον κήπο του Σχολείου μας" με συντονίστρια την κα Γεωργίου Θάλεια, καθηγήτρια Οικιακής Οικονομίας.

Η αφορμή φέτος για να ασχοληθούμε με το συγκεκριμένο θέμα στάθηκε η ανάγκη μας να υπάρχει στο χώρο του Σχολείου μας γωνιά πρασίνου. Όλοι ξέρουμε ότι το πράσινο στη ζωή μας, φέρνει γαλήνη, ισορροπία και ψυχική ανάταση.

Η δεύτερη σκέψη μας ήταν τα φυτά που θα φυτέψουμε πέρα από το διακοσμητικό τους ρόλο να μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για άλλες χρήσεις. ‘Έτσι καταλήξαμε να ασχοληθούμε και με τα φαρμακευτικά βότανα (δυόσμο, θυμάρι, λεμονοθύμαρο, δεντρολίβανο, δάφνη, αρμπαρόριζα, λεβάντα κ.α.).

Ο κήπος πριν:

Image01 Small Image02 Small Image03 Small Image04 Small Image05 Small Image06 Small Image07 Small

Δε σταματήσαμε όμως μόνο εκεί. Φυτέψαμε και λαχανικά (μαρούλια, ντομάτες και μαϊντανό).

Η χρονιά κύλησε ιδιαίτερα ευχάριστα καθώς όλοι μας είχαμε την ανάγκη (και τα παιδιά κυρίως που μεγαλώνουν σε ένα αστικό περιβάλλον), να έρθουμε σε επαφή με τη με εργασίες που θα μας φέρουν πιο κοντά στη φύση (σκάλισμα, φύτεμα, πότισμα, περιποίηση φυτών).

Image08 Small Image09 Small Image10 Small Image11 Small Image12 Small

Τα φυτά μας μεγαλώνουν και αισθανόμαστε ιδιαίτερα περήφανοι για τα αποτελέσματα μας:

Image13 Small Image14 Small Image15 Small

Στο τέλος της σχολικής χρονιάς και αφού παρατηρήσαμε ότι τα μαρουλάκια μας είχαν μεγαλώσει αρκετά κάναμε γιορτή ντοματο-μαρουλοσαλάτας.

Image16 Small Image17 Small

Ιδιαίτερα ευχάριστες στιγμές περάσαμε στην εκδρομή που πήγαμε με την ομάδα του προγράμματος στην Καλαμάτα-Αρχαία Μεσσήνη και Πύλο.

Image18 Small

Στο τέλος της σχολικής χρονιάς, παρουσιάσαμε το πρόγραμμά μας στην Ιωνίδειο Σχολή μαζί με τα υπόλοιπα Σχολεία του Πειραιά.

Image19 Small Image20 Small Image21 Small Image22 Small Image23 Small

Μετά από τόση δουλειά, χρειαζόμασταν επειγόντως μια ανάπαυλα! Μάθαμε καινούργια πράγματα – διασκεδάσαμε και ξεκουραστήκαμε.

Κλείνοντας το πρόγραμμα και κάνοντας τον απολογισμό μας, φτάσαμε στο συμπέρασμα ότι η χρονιά που κύλησε ήταν όντως δημιουργική και αποτελεσματική. Οι στόχοι μας επιτεύχθηκαν σε ικανοποιητικό βαθμό, τόσο η καλλιέργεια των φυτών όσο και η απόκτηση γνώσεων σχετικά με τα φυτά.