Choir

Εκδηλώσεις

Στην ενότητα αυτή θα βρείτε εκδηλώσεις που έχουν πραγματοποιηθεί στο Σχολείο μας, ανά σχολικό έτος.

Εκδήλωση για την επέτειο του "ΟΧΙ" της 28ης Οκτωβρίου 1940

Image01 Small Image02 Small Image03 Small Image04 Small Image05 Small Image06 Small Image07 Small

Την Παρασκευή 27/10/2023 πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για την επέτειο του "ΟΧΙ" της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Παράλληλα, έγινε και η απονομή των αριστείων/βραβείων/επαίνων στους μαθητές/τριες που διακρίθηκαν την προηγούμενη σχολική χρονιά.

Υπεύθυνος καθηγητής:

• Μπερζελέας Αγαμέμνων, Μαθηματικός
  • Μόσχος Νικόλαος, Μουσικός (για χορωδία)

Φωτογράφηση: Κωτσίδης Χαράλαμπος, Μουρατίδης Χρήστος

Επεξεργασία-ανέβασμα: Μουρατίδης Χρήστος, Πληροφορικός

Εκδήλωση για τη Μικρασιατική καταστροφή "1922 Μνήμες...Πριν και μετά" (Μάιος 2023)

Την Τετάρτη 24/5/2023 και ώρα 19.00 πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για τη Μικρασιατική καταστροφή "1922 Μνήμες...Πριν και μετά" η οποία περιέλαβε θεατρική παράσταση, μικρασιατικούς χορούς και τραγούδια από ομάδες των μαθητών/τριών μας. Επιπλέον, οι προσκεκλημένοι είχαν τη δυνατότητα να γευτούν παραδοσιακά μικρασιατικά εδέσματα.

Η εκδήλωση αποτελεί το αποτέλεσμα μίας σχετικής δράσης που σχεδιάστηκε και προετοιμάστηκε καθ' όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς με την επιτήρηση και συντονισμό των υπεύθυνων Καθηγητριών/τών.

Υπεύθυνες καθηγήτριες:

• Γιαλμανίδου Σοφία, Φιλόλογος
  • Παρασκευοπούλου Παναγιώτα, Φιλόλογος
  • Ρίσκου Αθηνά, Φιλόλογος

Συμμετείχαν επίσης:

• Φλυτζάνης Χριστόφορος, Μουσικός (τραγούδια)
  • Κυριαζάκη Αθηνά, Φυσικής Αγωγής (χοροί)

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της εκδήλωσης.

Φωτογράφηση: Εξωτερικός φωτογράφος

Επεξεργασία-ανέβασμα: Χρήστος Μουρατίδης, Πληροφορικός

Επίσκεψη της συγγραφέως Ελένης Σβορώνου (Δεκέμβριος 2022)

Image01 Small Image02 Small Image03 Small Image04 Small Image05 Small

Η συγγραφέας Ελένη Σβορώνου επισκέφθηκε τη Δευτέρα 12/12/2022 το Σχολείο μας και συνάντησε ανά τμήμα τους μαθητές/τριες για μία βιωματική προσέγγιση των εννοιών "αλύτρωτος ελληνισμός", "Μεγάλη Ιδέα", "Μικρασιατικός ελληνισμός και καταστροφή", "πρόσφυγας στη χώρα μου".

Η επίσκεψη εντάσσεται στα πλαίσια της δράσης του Σχολείου μας "Μικρασιατικός ελληνισμός και καταστροφή"