το Σχολείο - Είσοδος

Το Σχολείο μας - Ιστορικά στοιχεία

Το 7ο Γυμνάσιο Κερατσινίου βρίσκεται στη θέση "Νερό" πολύ κοντά σε έναν από τους τρεις κύριους οδικούς άξονες της πόλης, τη λεωφόρο Σαλαμίνος. Οι μαθητές του συρρέουν από τις γειτονιές των Ταμπουρίων, του Αγίου Γεωργίου και της Αμφιάλης.

Στεγάζεται στο κτήριο της συμβολής των οδών Ζάππα και Παπαναστασίου.

Στο κτήριο αυτό πρωτολειτούργησε ως παράρτημα του 2ου Γυμνασίου Κερατσινίου από το 1982 ως το 1984 με επτά τμήματα και διευθυντή τον κo. Ν. Πολυχρονίδη.

Ιδρύθηκε με το Π.Δ.331/13-8-1984 που δημοσιεύτηκε στο Φ.Ε.Κ.118/16-8-84 και λειτούργησε με δεκατέσσερα τμήματα από το σχολικό έτος 1984-1985 και διευθυντή τον κ. Γαρυφάλλου συστεγαζόμενο με το 2ο Δ.Σ. Κερατσινίου.

Η 1η σελίδα του ΦΕΚ
Η σελίδα που αναφέρει την ίδρυση του Σχολείου.
Η σελίδα που αναφέρει την ίδρυση του Σχολείου
Η ημερομηνία ίδρυσης (13 Αυγούστου 1984)

Στη διάρκεια της πρώτης 10ετίας λειτούργησε ως απογευματινό σχολείο και στη συνέχεια με εναλλασσόμενο ωράριο (πρωί-απόγευμα).

Από το 1997, και μετά την μεταφορά του 2ου Δ.Σ. Κερατσινίου, συστεγάζεται με το 3ο Γυμνάσιο Κερατσινίου.

Με τους σεισμούς του 1999 το παλαιότερο από τα δύο κτήρια (μνημείο προπολεμικής αρχιτεκτονικής) υφίσταται καταστροφικές ζημιές και κρίνεται κατεδαφιστέο. Κατά το σχολικό έτος 1999-2000 το σχολείο φιλοξενείται με απογευματινό ωράριο στο κτήριο του 10ου Δ.Σ. (πρώην σχολές Άγιος Γεώργιος). Την επόμενη χρονιά επανέρχεται στη βάση του και ενισχύεται με προκατασκευασμένες αίθουσες λειτουργώντας εναλλάξ (πρωί-απόγευμα) με το 3ο Γυμνάσιο Κερατσινίου.

Από το σχολικό έτος 2002-2003 λειτουργεί μόνιμα με πρωινό ωράριο σε σύγχρονο νεόκτιστο κτήριο με άνετες αίθουσες και βοηθητικούς χώρους.

Το σχολικό έτος 2007-08, επί διεύθυνσης Αναστασίας Μουσάλη, έγινε επέκταση με δημιουργία νέας πτέρυγας. Πλέον το Σχολείο μας διαθέτει όλους τους απαραίτητους χώρους (αίθουσες, εργαστήρια Φυσικής-Χημείας, Πληροφορικής, Τεχνολογίας, Βιβλιοθήκη, πολλαπλών χρήσεων κλπ) για να λειτουργήσει.